Färdigblandad ansiktsmask med vit lera (även kallad kaolin) för känslig hy. Denna lugnande lera är djuprengörande och sammandragande för huden. Den tar bort orenheter och bidrar med spårelement och mineraler. Argiletz lera är soltorkad, 100% naturlig och fri från konserveringsmedel.
Ingredienser:White clay (52%), Aqua (46,5%), Montmorillonite (1,5%).
Argiletz grundades 1953 av Jean Heitz och var först i Frankrike med att producera produkter av soltorkad, 100% naturlig grön lera. Genom att kombinera sin långa erfarenhet med kosmetisk forskning så har Argiletz idag ett brett sortiment av läckra, sköna leror i flera färger för olika hudtyper.
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!