Varukorg(0)

Kundvagnen är tom
Totalt: 0 kr
Till kassan
499 kr kvar till fri frakt
Startsida / Mat & Dryck / Smaksättning / Kryddor / Crearome Finkornigt Himalayasalt, 1 kg

Ett finkornigt kristallsalt som har lagrats i de pakistanska Himalayabergen under tusentals år. Himalayasaltet har en naturligt vacker aprikosfärg och innehåller en mångfald av mineraler och spårämnen, bland annat mineraler som inte finns i vanligt bordssalt (ren NaCl). Saltet innehåller mycket lite jod (ca. 5 μg/100g).

  • Rikt på mineraler och spårämnen.
  • Oraffinerat – inga tillsatser.
  • Biologiskt nedbrytbart.
  • Fritt från allergiframkallande ämnen.

Användning:

Kan användas till all slags matlagning, kryddsättning osv., men också som saltdryck, peeling eller bad- och fotsalt.

I badet: Ta 300-500 g direkt i vattnet. Ligg i badet cirka 20 minuter och låt huden självtorka när du stiger upp.

Traditionell saltkur: Blanda ner 50-60 g salt i cirka 3 dl vatten och låt saltet lösa upp sig helt. Tillsätt ytterligare salt och rör om tills vattnet är helt mättat, och olösta saltkristaller finns kvar. Tag 1 tsk av drycken i ett glas vatten varje morgon på fastande mage.

Ingredienser (INCI):
Sodium chloride

Ursprungsland: Pakistan

Crearome är ett nyfiket och kunskapsintresserat varumärke som är marknadsledande i Sverige på rena eteriska oljor, andra naturliga doftämnen samt råvaror till hudvårdsprodukter som man kan göra själv. Crearomes naturliga och ekologiska råvaror är av högsta kvalitet och noggrant utvalda av leverantörer från hela världen.