Varukorg(0)

Kundvagnen är tom
Totalt: 0 kr
Till kassan
499 kr kvar till fri frakt
Startsida / Mat & Dryck / Frukostmat / Granola / Renee Voltaire Grynfri Granola Hallon & Kokos, 375 g

Crunchy och sötsyrlig granola från Renée Voltaire med hallon och kokoschips på noga utvalda råvaror – enbart lätt sötad med dadelpulver! Fri från gryn och gluten men laddad med protein och fibrer från cashewnötter, mandlar, pumpafrön och solrosfrön. Allt kärleksfullt ugnsrostat, blandat för hand och smaksatt med kanel, kardemumma och vanilj. Himmelskt god tillsammans med valfri nötmjölk eller som snacks närsomhelst på dagen.

  • Handgjord granola med hallon och kokos.
  • Smaksatt med kanel, kardemumma och vanilj.
  • Ugnsrostad i kokosolja.
  • Rik på fiber.
  • Fri från gryn och gluten.

Ingredienser:
Solrosfrön, Pumpakärnor, Cashewnötter, Mandlar, Kokoschips (12%), Kokosolja, Frystorkade hallon (1,5%), Dadelpulver, Kanel, Kardemumma, Vaniljarom.

Allergier:
Kan innehålla spår av andra nötter och sesamfrön.

Återvinning / Sortering:
Förpackningen sorteras som plast.

Producerad i Sverige.

Näringsdeklaration per 100 g:
Energi: 2545 kJ / 609 kcal
Fett: 54 g
- varav mättat fett: 16 g
Kolhydrater: 8,8 g
- varav sockerarter: 4,7 g
Kostfiber: 12 g
Protein: 18 g
Salt: 0,3 g

Varumärket och personen Renée Voltaire är en glad rebell som vill omdefiniera en hälsosam matkultur genom att skapa innovativa matprodukter som ger människor en nyttigare, godare, roligare och enklare matupplevelse. Ingredienserna i många av produkterna genomgår flera steg så som att de blötläggs, groddas eller torkas på låg temperatur, detta för att slutprodukten ska vara så näringsoptimerad och smakrik som möjligt. Inspirationen hämtas från jordens alla hörn, med extra fokus på just rawfood och ekologiskt odlat. Produkterna innehåller inte några konstiga tillsatser och ämnen.