Din kundvagn(0)

Kundvagnen är tom
Totalt: 0 kr
Till kassan
499 kr kvar till fri frakt
Startsida / Hudvård / Kroppsvård / Deodorant / BRUNS Deodorant Nº08 - Frisk Cypress, 60 ml

BRUNS Deodorant Nº08 innehåller effektiva naturliga ingredienser som motverkar oönskad doft och eliminerar bakterier utan att irritera huden. Deodoranten torkar snabbt in i huden och håller dig fräsch med en frisk doft av rosmarin och bark.

  • Mild och effektiv deo.
  • Långvarig och dryg.
  • Glasflaska med roller.
  • Fri från alkohol, aluminiumklorid och parabener.

Användning:

Applicera dagligen eller vi behov på rengjord hud. 

OBS! Om du inte har använt en naturlig deodorant tidigare, tänk på att det kan vara en invänjningsperiod. Hur lång period varierar från person till person. 

Ingredienser (INCI):
Aqua, Potassium alum, Triethyl citrate, Ethyl lauroyl arginate HCl, Sodium bicarbonate, Xanthan gum, Lactic acid, Glyceryl laurate, Potassium sorbate, Pentylene glycol, Sorbic acid, Parfum*, Cupressus sempervirens leaf oil*, Rosmarinus officinalis leaf oil*, Limonene**, Citral**, Linalool**, Geraniol**, Citronellol**. * = från eteriska oljor, ** = förekommer naturligt i eteriska oljor.

BRUNS är en prisbelönt hårvårdsserie skapad av Cecilia och Johanna som driver Grön Salong-certifierade frisörsalonger i Lund och Malmö. De tror på ett helhetstänk - det ska vara så hållbart för miljön som möjligt, bra för hud och hår, dofta gott för de som vill ha doft och även snygga förpackningar som passar att ha framme i badrummet och duschen.

BRUNS produkter är handgjorda av naturliga råvaror, men också ekologiska så långt det går. I serien hittar du olika varianter av schampo och balsam samt stylingprodukter och deodoranter, allt för att tillgodose så många behov som möjligt.