Din kundvagn(0)

Kundvagnen är tom
Totalt: 0 kr
Till kassan
499 kr kvar till fri frakt
Startsida / Hem & Hushåll / Städ / Allrengöring & Såpa / Klockargårdens Allrengöringsmedel Tvättnötter, 500 ml

Ett tvättnötsbaserat allrengöringsmedel som doftar härligt rent och friskt av eteriska oljor från citron, citroneukalyptus, cederträd och tea tree. Lämplig för allergiker eftersom tvättnöten är en frukt och inte en nöt. Klockargårdens allrengöring passar för alla typer av ytor.

Samu tvättnötter samlas, torkas och rengörs i Indien av lokalbefolkningen. Detta är en viktig inkomstkälla, speciellt för kvinnor som tack vare detta kan försörja sina familjer.

Användning:

Använd endast 15-30 ml till 7-10 liter vatten. Prova dig fram, överdosera inte. Skaka flaskan innan!

Ingredienser:
Vatten, Extrakt från viltväxande tvättnötter, 15-30 % nonjoniska tensider (water, soapnut extract*), Såpnejlika (soap worth seed extract*), Kameliaextrakt (camellia seed extract*), Decyl glucoside**, Xylose**, Eteriska oljor (Citron, Citroneukalyptus, Cederträd och Tea Tree), Glycose**, Rapeseed acid**, Guar gum*, Ethanol*, Citric acid, P-ancid acid**, Konserveringsmedel (<1% kaliumsorbat (potassium sorbate)), Limonene***, Citral***. * = ekologisk, ** = naturlig, *** = förekommer naturligt i eteriska oljor.

Klockargårdens är ett familjeföretag som funnits i Norberg, Bergsslagen sedan 1988. De tillverkar tvätt- och rengöringsprodukter samt kroppsvårdsprodukter som har minimal miljöpåverkan i produktionen och är skonsamma för människor, djur och natur. Klockargårdens tar inspiration från den närliggande naturen med visionen att tillverka produkter som ger njutning och välbefinnande i balans och sammanstrålning med naturen. Sedan millennieskiftet har de samarbetet med småleverantörer i Indien som distribuerar tvättnötter, Himalayasalt etc.