Renée Voltaire Green Mix är en blandning av ekologiska superfoods; vetegräs, spirulina och mynta. Pulvermixen är rik på protein, vitamin E, kalcium, järn och passar att blanda i din juice eller att mixa i en smoothie.
Blanda 1-2 teskedar pulver i juice, smoothie eller i vatten. Är du nybörjare, halvera dosen i början.
Ingredienser:Vetegräs (60%)*, Spirulina (35 %)*, Mynta (5 %)*. * = ekologisk.
Kan innehålla spår av nötter, jordnötter och sesamfrön.
Ursprungsland: Blandas och packas i England.
*DRI = dagligt referensintag.
Saltinnehållet beror uteslutande på naturligt förekommande natrium.
Varumärket och personen Renée Voltaire är en glad rebell som vill omdefiniera en hälsosam matkultur genom att skapa innovativa matprodukter som ger människor en nyttigare, godare, roligare och enklare matupplevelse. Ingredienserna i många av produkterna genomgår flera steg så som att de blötläggs, groddas eller torkas på låg temperatur, detta för att slutprodukten ska vara så näringsoptimerad och smakrik som möjligt. Inspirationen hämtas från jordens alla hörn, med extra fokus på just rawfood och ekologiskt odlat. Produkterna innehåller inte några konstiga tillsatser och ämnen.
Fyll i din e-postadress nedan så skickar vi ett mail till dig så fort varan finns i lager!
Vi är en av Sveriges ledande nätbutiker för ekologisk hudvård, naturlig hårvård, miljövänlig tvätt- och rengöring samt det mesta du behöver för en hållbar livsstil! Har du tips och råd att dela med dig, eller saknar du din favoritprodukt, tveka då inte att kontakta oss!